niedziela, 15 grudnia 2013

Przeczytane

Miroslav Zamboch  "Na ostrzu noża"

1 tom- 384 stron
2 tom- 376 stron
Koniasz, morderca i najemnik ma za zadanie przeprowadzić karawanę w uzgodnione  przez swoich zleceniodawców miejsce. Nie jest to jednak łatwe jakby się wydawało. Przeszkody, intrygi, chęć władzy przeszkadza w realizacji celu. Są także wątki o miłości. Pełno różnych zwrotów akcji, co powoduje że książka jest naprawdę ciekawa.


Ian McEwan "Na plaży Chesil"

stron 202

Dwoje nowożeńców Florence i Edward przybywają do hoteliku przy plaży w Anglii, żeby spędzić tam noc poślubną. Oboje z niepokojem myślą o tej chwili, ona wcale tego nie chce, a on nie wie czy temu sprosta. W końcu to wszystko prowadzi do dramatu. Cała książka to opis ich poznania i tej najważniejszej dla nich nocy, co trochę mnie przynudzało, ale jak wiadomo ja zawsze czytam do końca :) Chociaż nie mogę powiedzieć że była do niczego, coś w sobie ma że warto ją przeczytać.


Jane Austen "Emma"
Emma to piękna, ale zarozumiała panna, która zajmuje się swataniem innych. Pochodzi z bogatej i szlacheckiej rodziny i uważa że utrzymywanie kontaktów z niższymi od siebie stanem jest niedopuszczalne. Swoją nową przyjaciółkę próbuje wyswatać z pastorem, panem Eltonem, co jest nietrafione, bo on uderza w konkury do swatki. Emma twierdzi, że nigdy nie wyjdzie za mąż, jednak swoją miłość znajdzie w osobie, o której nawet nie pomyślałaby, że jest dla niej odpowiednia.
Historia pokazuje obłudę wyższych sfer i ich wtrącanie się w życie innych osób. Raczej nie polubiłabym głównej bohaterki, która uważała że może dyrygować osobami niższego stanu i planować im życie, nie zważając na to co te osoby czują.


Charlotte Bronte "Dziwne losy Jane Eyre"Naprawdę dziwne, początkowo Jane trafia po śmierci rodziców pod opiekę żony swojego wuja, jest tam na każdym kroku upokarzana. Potem zostaje wysłana do szkoły z internatem, tam zdobywa wykształcenie i zostaje guwernantką. Postanawia zdobyć doświadczenie i dostaje posadę nauczycielki u bogatego właściciela ziemskiego, którego córkę ma uczyć. Między Jane i ojcem dziewczynki zaczyna rodzić się uczucie. Jednak przeszłość Edwarda może zniszczyć ich marzenia. Powieść pokazuje, że warto walczyć o swoją miłość i nieraz trzeba się przeciwstawić konwenansom i opinii społeczeństwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zaległości zakupowe z 2017

W czerwcu zrobiłam zakupy w dwóch miejscach. sklep ScrapButik Kupiłam pudełko z niespodziankami Mystery Box, a ponieważ lubię prezenty dl...